سرطان تخمدان

کد مطلب : 33
تعداد بازدید : 23
1401/10/12
در بین همه سرطان های دستگاه تناسلی زنان، بدخیمی های تخمدان، بررسی های بسیار گسترده بالینی را به خود اختصاص داده اند.
سرطان تخمدان

در بین همه سرطان های دستگاه تناسلی زنان، بدخیمی های تخمدان، بررسی های بسیار گسترده بالینی را به خود اختصاص داده اند. سرطان های اپی تلیال تخمدان به دلیل آن که تا هنگام متاستاز معمولا بدون علامت باقی می مانند، رایج ترین بدخیمی های تخمدان هستند که در بیش از دو سوم بیماران در هنگام تشخیص در مراحل پیشرفته بیماری هستند .این سرطان، نسبت به موارد بیماری در بین همه بدخیمی های دستگاه تناسلی زنان، از بالاترین موارد مرگ و میر برخوردار است.

مطالعات ژنتیک مولکولی در جهت نشان دادن یک الگو برای سرطان تخمدان، نشان داده است که بر اساس تیپ 1 و تیپ 2 تومورها ممکن است دو مسیر برای تومورزایی وجود داشته باشد. شایان ذکر است که اصطلاح تیپ 1 و تیپ 2 در واقع مسیر تومورزایی را توصیف می کند و یک اصطلاح آسیب شناسی بافتی ویژه نیست. تیپ 1 شامل تومورهایی با درجه ی پیشرفت کم سروزکارسینوما، موسینوس کارسینوما، اندومتریال کارسینوما، و کارسینومای سلول روشن Tumor Malignant Brenner هستند. این تومورها به صورت مرحله ای پیشرفت می کنند. بدین ترتیب که از یک پیش ساز اولیه کاملاً شناخته شده، به وجود می آیند. این دسته از تومورها رشد کندی دارند، اکثراً بزرگ  بوده و در زمان تشخیص محدود به تخمدان هستند.

 تیپ ( 2 در هنگام تشخیص در مراحل پیشرفته هستند و شامل سروز کارسینومای پیشرفته، مزودرمال تومور، کارسینوما، سارکوما و کارسینومای تمایز نیافته سلول روشن هستند. معمولا از یک پیش ساز اولیه ایجاد نمی شوند؛ بلکه از اپی تلیوم سطحی تخمدان و یا کیست تخمدان به صورت de novo می آیند و به سرعت تکامل پیدا کرده، متاستاز داده و بسیار مهاجم هستند. این تیپ نیز مانند تیپ 1 به صورت مرحله ای پیشرفت می کند؛ اگر چه که سرعت آن بیشتر است و آسیب اولیه هنوز به شکل دقیق در سطح مولکولی مشخص نشده است. شاید بتوان گفت به دلیل سرعت پیشرفت زیاد نمی توان پیش ساز اولیه را تعیین کرد. در این تومورها، بیان نشانگر هسته ایki-67  که شاخصی برای تکثبر زیاد است، نسبت به تومورهای تیپ 1 بیشتر می باشد.  رده بندی تومورها به دو نوع، گامی برای مشخص کردن آسیب شناسی مولکولی سرطان تخمدان به حساب می آید.

ژن های متعددی در شروع و پیدایش این سرطان دخیل هستند. بیشتر تغییرات مولکولی در تومورهای تیپ 1، بدلیل جهش در KRAS و BRAF می باشد و بیشتر تغییرات مولکولی در تومورهای تیپ2، بدلیل جهش در  ژن p53 است. از سوی دیگر افرادی که برای ژن BRCA2  و BRCA1  هتروزیگوت بوده اند، مستعد ابتلا به این نوع سرطان هستند. هم چنین تغییرات میکروRNA  که بیان ژن ها را کنترل می کنند، در این سرطان به چشـم می خورد. تغییر در الگوی متیله شدن در ناحیه پروموتر ژن ها نیز از دیگر پیشامدهای سرطان تخمدان است. به ویژه، متیله شدن در پروموتر ژن های سرکوبگر تومور رخ می دهد و موجب خاموشی این ژن ها می گردد. از این رخداد می توان به عنوان نشانگر جهت تشخیص زود هنگام استفاده کرد.

روش های درمان این سرطان متعدد بوده و می توان به جراحی همراه با شیمی درمانی، داروهای ضد رگ زایی، هورمون درمانی و روش های جدیدتر مانند ژن درمانی اشاره کرد. آزمایش ژنتیکی بخصوص برای تعداد کمی از خانواده ها که در معرض بیشترین خطر ابتلا به سرطان وراثتی هستند، توصیه می شود. به طور عام، ابتدا لازم است شخصی را که مبتلا به سرطان بوده آزمایش نمود تا تغییرات ژنتیکی ایجاد کننده سرطان در خانواده را تشخیص داد. اگر تغییری ژنتیکی پیدا شد، این یافته تأیید می کند که سرطان در آن خانواده ناشی از استعداد ارثی برای ابتلا به سرطان است.

سپس خویشاوندان خونی که علائم سرطان را ندارند، می توانند تصمیم به آزمایش بگیرند تا بدینوسیله ببینند که ژن تغییر یافته ای که معلوم شده خطر ابتلا به نوع خاصی از سرطان را بالا می برد را به ارث برده‌اند یا خیر.

اهمیت مشاوره با متخصصین ژنتیک به خصوص در خانواده هایی بیشتر است که سابقه پررنگی در سرطان تخمدان دارند. آزمایشگاه نوین ژنتیک با کادری مجرب و کار آزموده و با استفاده از بروز ترین تکنیک های تشخیصی و دستگاه های روز دنیا آماده ارائه خدمات مشاوره و تست های تشخیصی بیماری های ژنتیکی از جمله سرطان تخمدان به هموطنان عزیزمان میباشد

مطالب مشابه

نظرات خود در رابطه با این مطلب را مطرح نمائید
captcha