CVS (Chorionic Villus Sampling)

CVS

روش هاي مختلفي براي نمونه گيري از جنين وجود دارد كه يكي از آنها روش

CVS است. روش CVS یا همان نمونه گیری از پرزهای کوریونی جفت، یک تست تشخیصی قبل از تولد برای بيماريهاي مختلف ‍ژنتيكي مي باشد .

نمونه گیری CVS :

نمونه گیری از سلول های درحال رشد جفت (Chorionic Villi) که به دیواره رحم چسبیده اند از طریق شکم انجام می شود و کل پروسه حدود بیست تا سي دقیقه به طول می انجامد.

CVS برای تشخیص چه نوع بیماری هایی است :

باید توجه داشت که CVS را مي توان هم برای بررسی نواقص شایع کروموزومی و هم براي تشخیص بيماري هاي مختلف و زياد تك ‍ژني مانند تالاسمي ، فنيل كتونوري، هموفيلي، ديستروفي عضلاني دوشن ، اتروفي عضلاني-نخاعي و صد ها بيماري ارثي ديگر  بكار گرفت. در ايران بطور معمول براي تشخيص ناهنجاريهاي كروموزومي از نمونه برداري آمنیوسنتز استفاده مي گردد و از روش CVS براي تشخيص بيماريهاي تك ژني استفاده مي گردد.

درصد خطر آزمایش CVS :

هم در روش CVS و هم در روش آمنيوسنتز كه بعنوان آزمایشات تهاجمی (Invasive) محسوب مي گردند  خطر از دست رفتن جنین در حدود 5/0 تا 2 درصد مي باشد. ازآنجاییکه آمنیوسنتز عموما در هفته های 14 تا 16 بارداری انجام می شود و نتایج آن نیز تا هفته های 18-17 بارداری آماده می گردد، یک تکنیک جایگزین که بتواند این زمان را کاهش دهد به میزان زیادی از استرس و بار روحی و روانی مادر بكاهد روش CVS است. زمان انجام CVS معمولا بین هفته های 12-10 بارداری می باشد و نتایج آن نیز به مراتب سریع تر از نتایج آمنیوسنتز آماده می شود.

آزمایش CVS در مازندران :

بررسی ژنتیکی برای این بیماری در آزمایشگاه نوین ژنتیک در استان مازندران قابل انجام است . آزمایشگاه نوین ژنتیک به عنوان اولین آزمایشگاه تخصصی ژنتیک در استان های شمالی کشور و با کادری مجرب و کار آزموده و با استفاده از بروز ترین تکنیک های تشخیصی و دستگاه های روز دنیا آماده ارائه خدمات مشاوره و تست های تشخیصی بیماری های ژنتیکی به هموطنان عزیزمان میباشد.

مدت زمان جوابدهی CVS :

مدت زمان جوابدهی برای آزمایش 3CVS هفته می باشد.

واتس آپ : 09911027094

اینستا : novin_genetic_laboratory

آدرس : مازندران ، ساری ، بلوار فرح آباد ، کوچه فرح آباد چهار ، جنب قنادی پاسارگاد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا