موتاسیون در ژن  JAK2

JAK2

اصطلاح ناهنجاری های میلوپرولیفتراتیو گروهی از اختلالات بوجود آمده از سلولهای بنیادی مغز استخوان را توصیف میکند که بوسیله تکثیر کلونال یک یا بیشتر از ترکیبات خون ساز در مغز استخوان و در بسیاری از موارد ، کبد و طحال مشخص می شود.  یک جهش اکتسابی واحد در تیروزین کیناز سیتوپلاسمی (کیناز همراه با Janus2) در مغز استخوان یا خون محیطی (هتروزیگوت یا هموزیگوت) تقریبا همه بیماران 23PV (Polycythemia Vera  )  %95%بیمارانET (Essential Thrombocythemia) و 50% بیماران با اختلال میلو پرو لیفتراتیو (MPD) را درگیر میکند.

علت بیماری JAK2 :

این جهش در اثر جایگزینی یک تیمیدین به گوانین (T―›G)در1849امین نوکلئوتید در اگزون 14 اینژن اتفاق می‌افتد. در اثر این جایگزینی اسید آمینه والین در کدون 617 به فنیل آلانین تبدیل می‌شود ( V617F ).

آزمایش JAK2 در مازندران :

در آزمایشگاه نوین ژنتیک در استان مازندران این موتاسیون با روش PCR تعیین میشود و جواب تست به دو صورت Positive یا Negative گزارش میشود که افراد مثبت به دو دسته هتروزیگوت و هموزیگوت تقسیم بندی می شوند. آزمایشگاه نوین ژنتیک به عنوان اولین آزمایشگاه تخصصی ژنتیک در استان های شمالی کشور و با کادری مجرب و کار آزموده و با استفاده از بروز ترین تکنیک های تشخیصی و دستگاه های روز دنیا آماده ارائه خدمات مشاوره و تست های تشخیصی بیماری های ژنتیکی به هموطنان عزیزمان میباشد.

مقدار خون و مدارک مورد نیاز و مدت زمان جوابدهی آزمایش JAK2 :

نمونه مورد نیاز6cc خون سیاهرگی آغشته به EDTA
مدارک مورد نیازآخرین جواب آزمایشات CBC و اطلاع از آخرین دوره شیمی درمانی و مصرف دارو
زمان جوابدهیحداکثر 3 روز کاری
قاطعیت آزمایش99%

واتس آپ : 09911027094

اینستا : novin_genetic_laboratory

آدرس : مازندران ، ساری ، بلوار فرح آباد ، کوچه فرح آباد چهار ، جنب قنادی پاسارگاد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا